Debian 11.1 ve Debian 10.11’i Yayınlandı

Debian, halen aktif olarak geliştirilmekte olan en eski GNU/Linux dağıtımlarından biridir. Ubuntu , Kali Linux veya MX Linux gibi diğer Linux dağıtımlarının temelidir . Debian projesi, işletim sisteminin iki yeni sürümünün aynı anda kullanılabilir olduğunu duyurdu.

Debian 11.1 “Bullseye” , Ağustos ayında piyasaya sürülen Debian 11’in ilk yan sürümüdür . Debian 11.1, ciddi sorunlar için birkaç ayarlamanın yanı sıra temel olarak güvenlik sorunları için düzeltmeler ile birlikte geliyor. Bullseye beş yıllık desteğe sahiptir ve Linux çekirdeği 5.10 serisine dayanmaktadır.

Öte yandan, Debian 10.11 “Buster” , Debian 10 serisindeki on birinci güncellemedir. Debian 10.11, iki yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülen Buster’daki hataları düzeltmeye devam etmek için geldi.

Elbette Debian 11.1’in piyasaya sürülmesi, Debian 10 “Buster”ın terk edildiği anlamına gelmez. Debian, yeni bir sürümün ardından, daha fazla bakım için LTS ve eLTS ekiplerine geçmeden önce önceki sürümü en az on iki ay destekler. Debian Buster, Ağustos 2022’de ömrünün sonuna ulaşmış olacaktır.

Lütfen bu iki yeni sürümün Debian 10 ve Debian 11’in yeni sürümlerini içermediğini, yalnızca dahil edilen paketlerin bazılarını güncellediğini unutmayın. Bunlardan herhangi birini zaten kullanıyorsanız, Debian sisteminizi en son kararlı sürümüne güncellemek için aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir.

apt update && apt upgrade

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.