Uygulama

2023’te Linux için En İyi 5 Açık Kaynak İşbirliği Platformu

Ekiplerin ve bireylerin sınırlarını zorlamasını ve çok daha üretken olmasını sağlayan şeyin işbirliği olduğunu söylemeye gerek yok. Elbette verimliliğinden ödün vermeden tek başına çalışmayı tercih edenler de var. Ancak çoğu durumda işbirlikçi çalışma, ortak bir hedefe daha hızlı ve daha az çabayla ulaşmayı mümkün kılan önemli bir faktördür.

Günümüzün gerçekliğinde, modern teknolojinin size avantaj sağlaması için giderek daha fazla insan çevrimiçi çalışmaya başlıyor. Ekibiniz için doğru işbirliği araçlarını seçerseniz işbirliği süreci sorunsuz ve verimli hale gelecektir.

Bu makalede, potansiyellerini ve özelliklerini karşılaştırıp mükemmel seçimi yapabilmeniz için 2023’te Linux için en iyi işbirliğine dayalı platformların kısa bir açıklamasını bulacaksınız.

1. ONLYOFFICE DocSpace

ONLYOFFICE DocSpace, belge işbirliğine odaklanan açık kaynaklı bir platformdur. Çözüm, belgeleri, sunumları, e-tabloları, doldurulabilir formları ve PDF’leri oluşturabileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz özelleştirilebilir odalar oluşturmanıza olanak tanır.

Bir DocSpace odasında çalışırken, sınırsız sayıda kullanıcıyı işbirliği amacıyla davet edebilir ve bu kullanıcıların rollerini ve ilgili erişim izinlerini tanımlayabilirsiniz.

Dosya paylaşımı söz konusu olduğunda belgeleri diğer ortak çalışanlarla paylaşmanıza gerek yoktur. Gerekli tüm dosyaları ayrı bir odada tutarsınız ve başkalarını belirli koşullar altında içeriğinize erişmelerine izin vermeye davet edersiniz.

ONLYOFFICE DocSpace

Örneğin, birini yorumcu olarak davet ederseniz, bu kişi hiçbir şeyi düzenleyemeden yorum bırakabilecektir. Düzenleyiciler erişim sahibi oldukları belgeleri düzenleyebilir ve görüntüleyenler dosyaları yalnızca görüntülemek üzere açabilir. Diğer erişim rolleri DocSpace sahipleri, yöneticiler, uzman kullanıcılar, kullanıcılar, gözden geçirenler ve form dolduruculardır.

DocSpace’de, iki ortak düzenleme modu (Katı ve Hızlı), Değişiklikleri İzle özelliğiyle belge inceleme dahil olmak üzere gerçek zamanlı belge işbirliği için çok çeşitli özellikler sağlayan entegre çevrimiçi ofis paketi ONLYOFFICE Docs sayesinde belge işbirliği mümkündür. özellik, sürüm geçmişi ve kontrol, Jitsi eklentisi tarafından etkinleştirilen kısa mesaj sohbeti, yorumlar, kullanıcı bildirimleri ve video konferans için bir sohbet.

ONLYOFFICE DocSpace’in bir diğer güçlü noktası da ChatGPT’ye özel bir eklenti aracılığıyla bağlanma ve metin bilgileriyle çalışmayı kolaylaştırma yeteneğidir.

ChatGPT entegrasyonu etkinleştirildiğinde, istemlerinize göre resimler ve metinler oluşturmak, kelimelere tanımlar vermek, metin özetleri oluşturmak ve eşanlamlıları ve anahtar kelimeleri bulmak için chatbot’u kullanabilirsiniz.

ONLYOFFICE DocSpace açık kaynaklıdır ve Linux ve Windows sunucularında çalışır. Alternatif olarak bulut tabanlı sürümünü de kullanabilirsiniz. Ücretsizdir ve 2 GB dosya depolama alanına sahip 12 adede kadar oda oluşturmanıza olanak tanır.

2. Nextcloud Hub

Nextcloud Hub, güvenliğe ve veri gizliliğine öncelik veren açık kaynaklı bir içerik işbirliği platformudur. Şirket içi bir çözüm olarak, her şeyi kontrol altında tutarak çevrimiçi işbirliğinden yararlanmanıza olanak tanır.

Netxcloud Hub platformu, tek bir çalışma alanına entegre edilmiş dört ana öğeden oluşur. Temel bileşen, web arayüzünü, masaüstü istemcilerini ve mobil uygulamaları kullanarak belgelerinize, dosyalarınıza ve fotoğraflarınıza herhangi bir cihazdan erişmenizi, paylaşmanızı ve yönetmenizi sağlayan bir dosya yönetim sistemi olan Nextcloud Files’tır.

Dosyalar, içeriğinize Windows Ağ Sürücüsü, SharePoint, NFS ve FTP’den erişmenize olanak tanıyan bir dizi üçüncü taraf hizmetle entegre edilebilir.

Nextcloud Hub

Nextcloud Talk, ekibinizin diğer üyeleriyle istediğiniz zaman iletişim halinde kalmanıza olanak tanıyan sesli ve görüntülü konferanstan sorumludur. Ayrıca yerleşik metin sohbetini kullanabilir ve geleneksel bir şekilde mesaj alışverişinde bulunabilirsiniz.

Nextcloud Groupware, Takvim, Kişiler ve Posta modülleri de dahil olmak üzere bir dizi üretkenlik özelliği sağlar; böylece ekibiniz diğer uygulamalara geçmek zorunda kalmadan işi daha hızlı tamamlayabilir.

Nextcloud Office, LibreOffice teknolojisiyle desteklenen bir çevrimiçi ofis paketidir. Belgeler, e-tablolar ve sunumlar üzerinde gerçek zamanlı çalışırken ortak düzenlemenin avantajlarından yararlanmanızı sağlar.

Yukarıdaki bileşenlerin tümü birbiriyle yakından bağlantılı olduğundan Netxcloud Hub, her ekibin ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok yönlü, işbirliğine dayalı bir platformdur.

3. eXo Platform

eXo Platformu, ekiplere ve bireylere verimli çalışma ve iletişim için sahip olunması gereken araçları sağlayan işbirliğine dayalı özelliklere sahip açık kaynaklı bir dijital çalışma alanıdır. Platform, kullanıcılarının tüm işbirliği süreçlerini tek bir yerden kontrol etmesine ve verimliliği çeşitli yollarla artırmasına olanak tanıyacak şekilde tasarlandı.

İletişim, işbirlikçi çalışmanın temel taşı olduğundan, eXo platformu ekip arkadaşlarıyla iletişim kurmak için çeşitli araçlar sunar. Hedef gruplar için içerik oluşturabilir ve paylaşabilir, ilgi alanlarınız aracılığıyla başkalarıyla etkileşime girebilir ve hatta ekip üyelerinizin katılımını sağlamak için anketleri, tebrikleri, meydan okumaları ve diğer oyunlaştırma unsurlarını kullanabilirsiniz.

eXo Platform

İşbirliği açısından, eXo platformu, harici kullanıcıları davet etme ve onlara belirli erişim izinleri verme becerisine sahip, işbirliğine dayalı bir ortam oluşturmanıza olanak tanır.

Birlikte projeleri ve görevleri yönetebilir, belgeleri gerçek zamanlı olarak paylaşabilir ve birlikte düzenleyebilir, bireysel ve grup çağrıları yapabilirsiniz. eXo platformunun belge işbirliği için ONLYOFFICE Docs’u kullanması ilginç bir gerçektir, böylece Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını sorunsuz bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca eXo platformunun diğer pek çok işbirliği platformunda bulamayacağınız farklılaştırıcı bir özelliği var. Gerçek şu ki, bilgiyi saklamak ve paylaşmak için birden fazla bilgi tabanı oluşturup yönetebilirsiniz.

The built-in search and filter tools, hashtags, and notes make it easier to navigate and access the required database within seconds.

4. Group Office

Grup Office açık kaynaklı bir grup yazılımı çözümüdür. Bu tür platformların çoğunda olduğu gibi, küçük gruplardan büyük kuruluşlara kadar her büyüklükteki ekip için eksiksiz bir ofis ve iş araçları seti sunar.

Grup Ofisi’nin, Ubuntu veya Debian’da dağıtabileceğiniz, kendi kendine barındırılan bir sürümü vardır. Ayrıca bulut tabanlı bir sürümü de mevcut ancak ücretsiz olarak mevcut değil: yalnızca 60 günlük deneme süresi boyunca deneyebilirsiniz.

Grup Ofisi, dosyaları saklayabilmeniz ve ekibinizin diğer üyeleriyle paylaşabilmeniz için bir dosya yönetim sistemiyle birlikte gelir. Bu modül, platformun diğer bileşenleriyle entegre olduğundan projeleriniz ve görevlerinizdeki dosyalara erişmenizi mümkün kılar.

Group Office

Grup Office ayrıca platformu işletmeler için iyi bir seçim haline getiren bir CRM modülü ve Proje yönetimi modülü ile donatılmıştır. Finans modülü, yerleşik üretkenlik araçları seti için iyi bir bonustur ancak ücretsiz Topluluk sürümünde mevcut değildir.

Grup Office’de Windows ve macOS için yerel uygulamaların yanı sıra mobil cihazlara yönelik uygulamalar da bulunur. Bu, e-postalarınızı, kişilerinizi, takvimlerinizi ve görevlerinizi tüm cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde senkronize edebileceğiniz ve her durumda üretken kalabileceğiniz anlamına gelir.

5. Mattermost

Mattermost, her ekip için tasarlanmamış, açık kaynaklı, işbirliğine dayalı bir platformdur. Özellikleri ve yetenekleri, platformdan en iyi şekilde yararlanabilecek teknik ve operasyonel ekipler için daha uygundur.

Mattermost’ta işbirliği insanların, süreçlerin ve araçların bağlantı kurduğu kanallar etrafında dönüyor. Etkili iletişim için eğik çizgi komutlarını, bot entegrasyonlarını, kod parçacıklarını, dosya paylaşımını ve kısa mesajlaşmayı desteklerler. Kanallarınıza web, masaüstü ve mobil platformlardan erişilebilir, böylece ekip arkadaşlarınız ve siz her zaman bağlantıda kalabilirsiniz.

Mattermost – Secure Collaboration for Teams

Mattermost platformunun bir diğer ilginç özelliği de Playbook’lar. Bunlar, ekibiniz içinde tekrarlanabilir süreçleri otomatikleştirmenize olanak tanıyan dijital operasyon senaryolarına sahip önceden belirlenmiş iş akışlarıdır.

Mattermost çeşitli entegrasyonları destekler ve en ilginç seçeneklerden biri ONLYOFFICE Docs ofis paketiyle entegrasyondur. Bu şekilde platform içerisinde Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Mattermost ayrıca açık API’ler, web kancaları ve eklentilerle de uyumludur.

  • Gerçek zamanlı belge işbirliği ve düzenleme için bir araca ihtiyacınız varsa ONLYOFFICE DocSpace’i seçin.
  • Verilerinizin ve bilgilerinizin gizliliğine önem veriyorsanız Nextcloud Hub’ı seçin.
  • Dahili iletişim ve işbirliği için bir platforma ihtiyacınız varsa eXo platformunu seçin.
  • Farklı iş süreçlerine yönelik bir araca ihtiyacınız varsa Grup Ofisi’ni seçin.
  • Ekibiniz geliştiricilerden ve teknik uzmanlardan oluşuyorsa Mattermost’u seçin.